Dokument bez tytułu
 
   
 
 
     
 

 

 

  ROZWIĄZANIE KONKURSU „RÓŻANIEC”

[2013-11-07]  Słowo „różaniec” utożsamiane jest z charakterystycznym sznurem modlitewnym używanym do odliczania liczby powtórzeń kolejnych części modlitwy, którego prawidłową nazwą jest koronka. Tradycyjna koronka rozpoczyna się krzyżem; na sznur przytwierdzony do jego górnej części nanizany jest jeden koralik, po którym znajdują się trzy kolejne i ponownie jeden. Do końca tego krótkiego sznura przymocowana jest długa pętla zawierająca pięć serii zawierających dziesięć paciorków przetykanych jednym wyróżnionym (łącznie 5 · 10 + 4 + 5 = 59 koralików). Często połączeniem krótkiego sznura z długą pętlą jest element przypominający medalik (często z wizerunkiem Maryi lub symbolami ją oznaczającymi). Obecna forma samego sznura modlitewnego ewoluowała wraz z modlitwą. Najbardziej innowacyjne formy przyjmują postać pierścieni z koralikami oraz kart modlitewnych.
W tegorocznej VI edycji międzyszkolnego konkursu „Różaniec” udział wzięli uczniowie i wychowankowie: SOSW w Damnicy, Filia Machowinko, Filia Przytocko, SOSW w Tursku oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Miastku. Dotarł także różaniec wykonany przez ucznia Gimnazjum ze Starkowa. Z roku na rok uczestnikom jest coraz trudniej, bo aby zdobyć jedno z czołowych miejsc, trzeba się bardzo napracować... przede wszystkim ważny jest pomysł i materiał, z jakiego będzie zrobiony różaniec. Po długich obradach jury w składzie:
Brat dyr Artur Skoczek
Pani Elżbieta Szabla
Pani Marzanna Hylarecka
postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

Kategoria I – od 7 do 12 lat
I miejsce: Jarosław Aleksandrowicz (SOSW w Damnicy, op. Aleksandra Studzińska)
II miejsce: Patrycja Berkieta (SOSW w Damnicy, op. Ewa Szada - Borzyszkowska)
III miejsce: Michał Berkieta i Patryk Trefon (SOSW w Damnicy, op. Aleksandra Studzińska)
wyróżnienie: Grzegorz Danielewicz (Filia Przytocko, op. Joanna Sycz)

Kategoria II – od 13 do 18 lat
I miejsce: Klasa III B Gimnazjum - Anna Basarab, Karolina Borowicz, Mateusz Fortunka, Dariusz Karkusiewicz, Daniel Stolpa, Filip Temborowski (SOSW w Damnicy, op. Mirosława Korda)
II miejsce: Koło biblijne - Patrycja Berkieta, Karolina Berkieta, Magdalena Frej, Joanna Pyśniak (SOSW w Damnicy, op. Mariola Gozdowska, Marlena Józefowicz)
III miejsce: Klasa II B Gimnazjum – Aneta Trefon, Karolina Berkieta, Jagoda Minko, Piotr Biłyk, Przemysław Szopiak (op. Iwona Mędrkiewicz)
wyróżnienie: Karina Czajka (uczennica SOSW w Tursku, praca wykonana w Świetlicy Wiejskiej w Słosinku, op. Bożena Pontus)

Kategoria III – powyżej 18 lat
I miejsce: Elżbieta Dawner (ŚDS Miastko, op. Dorota Harasiuk)
II miejsce: Filip Temborowski (DPS Przytocko, op. Beata Wiśniewska)
III miejsce: Anna Krak, Natalia Smyra (Filia Machowinko, op. Małgorzata Michalska, Joanna Molis)
wyróżnienie: Adam Giłka, Aleksander Orłowski (Filia Przytocko, op. Anetta Jankowska, Alina Jaworska-Kot)
wyróżnienie: Agnieszka Brzozowska (ŚDS Miastko, op. Dorota Harasiuk)

Organizator, który zakupił nagrody z własnych środków przy wsparciu pani Joanny Sycz, dziękuje za udział w konkursie i już dziś zaprasza do udziału w przyszłym roku!
/Joanna Orlik nauczyciel SOSW w Damnicy, Filia Przytocko/

zdjecia 
powrót