Dokument bez tytułu
 
   
 
 
     
 

 

 

  Konkurs "Wielkanocna ozdoba - ZAJĄC"

[2017-05-14]  Na wiosnę 2017 roku Dom Pomocy Społecznej w Przytocku oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy w Przytocku ogłosili konkurs na wielkanocną ozdobę. W tym roku hasłem przewodnim był zając. Zając to jeden ze świeckich symboli Wielkanocnych. Według tradycji zając chodzi z koszykiem wielkanocnym i zostawia prezenty (zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze) w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych w wystawionych koszyczkach, wyścielonych słomą lub pociętą na paski kolorową bibułą. Po przebudzeniu lub po śniadaniu domownicy szukają upominków ukrytych w gniazdkach. Zwyczaj pochodzi z Niemiec, a w Polsce obchodzony jest w niektórych regionach, m.in. na Śląsku czy w Wielkopolsce.
Celem organizowanego konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą, rozbudzanie inwencji twórczej, przekaz wartości i tradycji ludowej, integracja społeczności lokalnej. Uczestnicy wykonywali prace indywidualnie wykorzystując różnorodne materiały i tworzywa naturalne. Wymogiem regulaminu było wykonanie pracy w formie przestrzennej do wysokości 50cm. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: podopieczni i pracownicy Domów Pomocy Społecznej. Na konkurs wpłynęło 16 prac w kategorii podopieczny i 5 w kategorii pracownicy.
Jury konkursowe w składzie: Marzanna Hylarecka, Dorota Bilińska i Agnieszka Nowak wyłoniło następujących zwycięzców:
Kategoria podopieczni:
I miejsce: Anna Konowalczuk, opiekun: Anna Szulc- Łazor, DPS WTZ Czarne
II miejsce: Robert Kikut, opiekun: Joanna Kruszyna-Matyszewska, DPS WTZ Czarne
III miejsce: Krystyna Głowacka, opiekun: Małgorzata Berdecka, DPS Lubuczewo
Wyróżnienia: Agnieszka Woźniak, opiekun Małgorzata Berdecka, DPS Lubuczewo
Marian Buc, opiekun Luiza Pawlak , DPS WTZ Czarne
Beata Braun, opiekun Izabela Rudzińska, DPS Machowinko
Agnieszka Wrzosek, opiekun Magdalena Kudłaczek, DPS Bobolice
Kategoria pracownicy:
I miejsce: Małgorzata Berdecka, DPS Lubuczewo
II miejsce: Sylwia Zych, DPS Czarne
III miejsce: Urszula Orłowska, DPS WTZ Czarne
Organizatorzy dziękują wszystkim za zaangażowanie i pomysłowość życząc, by wielkanocny zając obdarzył wszystkich miłymi upominkami.

zdjecia 
powrót