Dokument bez tytułu
 
   
 
 
     
 

 

 

  Majowe Dni Godności Osoby Niepełnosprawnej

[2010-05-31] 
Jan Paweł II uważał, że
„osoba niepełnosprawna niezależnie od warunków, w jakich toczy się jej życie, oraz od zdolności, jakimi może się wykazywać, ma wyjątkową godność i szczególną wartość od początku swego istnienia aż po naturalną śmierć”.

Dnia 26 maja 2010 roku w SOSW w Damnicy Filii Przytocko działającej przy Domu Pomocy Społecznej odbył się trzeci etap Majowych Dni Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie. Obchody tych Dni rozpoczęły się 5 maja w Damnicy, następnie 20 maja odbyły się w Filii Machowinko i zakończyły się właśnie w Przytocku dzięki przychylności zaangażowaniu Brata Dyrektora Artura Skoczka. Patronat honorowy objął Starosta Powiatu Słupskiego. Na spotkanie przybyła przedstawicielka Pana Burmistrza Kępic Marka Piotra Mazura, która przywiozła dla uczestników spotkania kosz pysznych cukierków! Swoją obecnością zaszczycili nas goście ze swoimi podopiecznymi: dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Przytocku Brat Artur Skoczek, dyrektor SP z Kępic pan Andrzej Taukin, dyrektor SP z Warcina pan Roman Seta, dyrektor ZS w Biesowicach pani Alina Weiwer, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Dajmy Im Radość” ze Słupska wraz z prezes panią Renatą Wismont, opiekunowie i uczestnicy Programu Integracji Społecznej „Ćwicz ciało, umysł i serce” z Kępic oraz dyrektor SOSW w Damnicy pani Władysława Hanuszewicz.
Celem imprezy było stworzenie osobom niepełnosprawnym sytuacji do nawiązywania nowych kontaktów i znajomości, podnoszenie poczucia własnej wartości oraz pobudzanie do aktywności społecznej i wspólnej zabawy. Te ważne idee realizowały się w relacjach osób niepełnosprawnych m.in. pensjonariuszy DPS i pełnosprawnych, którzy przybyli na spotkanie.
Uroczystość rozpoczął występ uczniów SP z Warcina, którzy na rogach myśliwskich zaprezentowali sygnały myśliwskie, jakie można usłyszeć podczas polowania np. „Sarna”, „Dzik”, „Muflon” i wiele innych. Następnym punktem był teatrzyk „Jaś i Małgosia” przedstawiony przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kępicach. Mali aktorzy nie dość, że świetnie zagrali swoje role, to jeszcze pięknie zaśpiewali piosenki. Ciekawych wrażeń dostarczył pies Nero, który pracuje z osobami niepełnosprawnymi podczas tzw. dogoterapii. Prezes Stowarzyszenia „Dajmy Im Radość” pani Renata Wismont, która jest zarazem właścicielką psa, pokazała zgromadzonym umiejętności Nera, który pilnie wykonywał polecenia swojej pani. W zasadzie wszystkim podobał się „występ” Nera poza Jarkiem Węsierkim, który na widok psa mało co nie dostał zawału serca!
Na uczestników spotkania czekało wiele atrakcji: chętni mogli przejechać się na koniu, a także skorzystać z propozycji „stoisk”, przy których można było wykleić mandalę za pomocą różnych materiałów, wykleić z masy solnej obrazek lub poddać się malowaniu twarzy. Każdy mógł nasycić się także grochówką, kiełbaskami z grilla, słodyczami i napojami. Przygotowane były także konkurencje i zabawy, podczas których osoby niepełnosprawne mogły współdziałać z pełnosprawnymi. Przydał się spryt podczas układania postaci człowieka z poszczególnych elementów, dobra ręka przy rozpoznawaniu przedmiotów po dotyku oraz zdolności manualne przy wyklejaniu kawałkami papieru konturu słońca.
Całą imprezę przy wspaniałej słonecznej pogodzie przygotowały panie nauczycieli z SOSW w Damnicy Filia Przytocko oczywiście we współpracy z Domem Pomocy Społecznej. Mamy nadzieję, że ten czas integracji okazjonalnej był czasem pokornego spojrzenia na swoją egzystencję i docenienia darów, jakie posiada każdy z nas. Obyśmy potrafili i chcieli to, co mamy najlepszego ofiarować tym, którzy najbardziej potrzebują miłości, ciepła i dobrego słowa!
/Joanna Orlik/

zdjecia 
powrót